Kommende kurs:


Dersom unghestene som kommer på kurs er lite handtert fra før, og alt kursinnholdet er nytt for dem, kan det være lurt å dele dette kurset i to, slik at det gjennomføres over 2 x 2 dager.

Kurs: Kurs i temming, tømmekjøring og innkjøring av unghest
Kursform: Praktisk kurs med hest. Teori om kurstemaene.
Kursvarighet: 2 dager. Gjerne to til tre økter á 15 min.
Målgruppe: Unghesteiere og andre med interesse for unghestrening og unghester. Primært for folk med interesse for de tre nasjonale hesterasene. Hesten må være leietemt og bør være tilvent bitt.
Hestens erfaring: Hesten kan delta på dette kurset så tidlig som mulig, men også eldre unghester kan være med om de ikke er temt før.
Arrangør Lokallag (for en av de nasjonale hesterasene eller flere lokallag sammen)
Kursholder: Person med erfaring og eventuell formell kompetanse på hest/unghest. Arrangøren velger kursholder de ønsker å bruke og beskriver vedkommendes kompetanse (kort) i søknad om tilskudd. Fokus Unghest skal godkjenne kursholder.
Tilskudd: Fokus unghest gir 1500 kr i tilskudd per kursdag etter søknad, dersom opplegg, kursholder og gjennomføring godkjennes.
Kursavgift: Arrangøren fastsetter kursavgift og er ansvarlig for gjennomføring (annonsering, lokaler, avtale med kursholder osv.)

Kursinnhold

1.Leietrening i grime

· 1. I skritt og trav

· Etter hvert med ulike forstyrrende elementer: andre hester, ulikt ”støy” som trafikk, sykler, hunder, barnevogner, barn og liknende

· 2.Trene på å gå på henger

· 3.Trene på å stå oppbundet

· 4.Trene på at beina blir løftet

· 5.Tilvenning til hodelag

· 6.Trene på å stå rolig

· 7. Ulike øvelser for å akseptere lederskap Som for eksempel senke hodet, tau rundt kropp og bein

2. Tømmekjøring

· I skritt og trav

· Holdt

· Tempovekslinger

· Volter på begge hender

· Etter hvert med ulike forstyrrende elementer: andre hester, ulik "støy”, trafikk, sykler, hunder, barnevogner, barn

3. Tilvenning til sele

Hesten må være avslappa og tolerere hvert nytt steg før man går videre. Gå tilbake et eller flere steg dersom hesten blir redd/usikker. Man kan ikke regne med at hesten kjøres inn i løpet av to dager.

1. Tilvenning til tausjæker

2. Tilvenning til enkelt-sjæker

3. Tilvenning til faste sjæker (en og en)

4. Gå inn i dragene

5. Forspenning vogn

6. Kjøring i skritt

 

Veien videre?

Hvilke tilbud finnes i lokalmiljøet – lokal kunnskap

Hvem kan hjelpe deg videre – lokal kunnskap

  • I hvert lokallag har man ressurspersoner innenfor ulike felt, som kan gi råd og tips.

Viktig regelverk:

Velkommen til Fokus unghest!

Denne nettsiden er tenkt å være en ressurs for deg som driver eller vil drive med unghest. Unghest.no Vil fungere som en base med nyttig informasjon som bruk og hold av unghest. 

Unghest.no er resultatet av et samarbeid mellom Norges Fjordhestlag, Landslaget for dølehest og Landslaget for nordlandshest/ lyngshest. Bakgrunnen for prosjektet er behovet for å øke interessen for hold og bruk av unghest. Målet er å stimulere til økt aktivitet i lokallagene og tilby kunnskap om trygg trening av unghest. Dersom du vil lese mer om Unghestprosjektet, ta ein kikk til på menyen øverst på nettsiden.

På unghest.no vil du finne artikler om blant annet trening, fôring og stell av unghest, samt informasjon om kurs, utstillinger, tips til treningsprogram, råd om oppstallingsformer og andre ting.

Vil du at ditt lokallag skal arrangere unghestsamling/kurs? Ta kontakt med styret i ditt lokallag! For informasjon om ulike kursmoduler, og reglement for utbetaling av støtte, til kurs se i menyen øverst på siden. 

Dersom du vil gi ei tilbakemelding på nettsiden, eller dersom du har en ide til hva som burde ha vært her, send oss gjerne tips på e-post til post@unghest.no

Norges fjordhestlag Landslaget for nordlandshest/lyngshestLandslaget for dølahest

Unghest.no er eit samarbeid mellom  Norges Fjordhestlag - Landslaget for Dølehest - Landslaget for Nordlandshest/ Lyngshest - Norsk hestesenter Webdesign: bbd.no  Nettløsning: Veir AS